Zihinsel Engelli Kadına Polis Şiddeti, Haberi Yazan Gazeteye Tehdit

Hapishane süreci, göz altından başlayıp tahliye sonrası denetimli serbestliğe kadar uzanan bir süreç olarak görülmelidir. Engellilerin kendilerine özgü ihtiyaçları da gözaltı sürecinden itibaren dikkate alınmalıdır. Ancak aşağıdaki örnek bu ihtiyaçların göz ardı edildiğini, kötü muamelenin gündeme geldiğini göstermektedir.

Yeni Şafak gazetesinin 26 Nisan tarihli haberinde yüzde 65 zihinsel engelli kadının polis tarafından darp edildiği ve kaldırımın korkuluklarına kelepçeli bir şekilde yerde bir saat bekletildiği haberi yer almıştı. Bir gün sonraki gazetede ise bu haberin yayınlanmamasına yönelik “tehdit” aldıklarına yönelik haber yer aldı.

Gazetenin iki haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Kelepçeli özürlüler!
İstanbul Avcılar’da aile kavgasına müdahale eden 3 polis, zihinsel engelli Hamiyet Ağaoğlu ve kardeşi Hatice Özer’i darp ettikten sonra demir korkuluklara kelepçeledi. İki kadın 1 saat, acılar içinde yerde kıvrandı.
CİHAT ARPACIK – OKTAY YILDIRIM / İSTANBUL | 26 NİSAN 2013, 23:07

Polis şiddeti bu kez sınırı aştı. Basit bir aile münakaşasını çözmek için görevlendirilen Avcılar Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis memurları tartıştığı 2 çocuk annesi Hamiyet Ağaoğlu’nu (40) darp ederek apartmanın demir korkuluklarına kelepçeledi. Ağaoğlu yerde 1 saat boyunca kelepçeli vaziyette tutuldu. Yüzde 65 oranında zihinsel engelli olduğu öğrenilen talihsiz kadın polisler tarafından önce ev içerisinde darp edildi. Dışarı çıkarlan Ağaoğlu, daha sonra bina dışına çıkarıldı. Tüm mahallenin gözleri önünde engelli kadını demire kelepçeleyen ve yere yatıran polisler tepki gösteren kardeşi Hatice Özer’i de darp ederek aynı şekilde korkuluk demirlerine kelepçelendi.

DARP RAPORU ALDI

Baba Ahmet Zühtü Varış olay yerine geldiğinde kızlarını kelepçeli görünce ‘vahşiler’ diyerek polislere çıkıştı. 71 yaşındaki Varış, polislerin kendisini ‘Çok konuşursan seni de kelepçeleriz’ diye tehdit ettiğini öne sürdü. Varış, polislerin kelepçeleri çözmesinin ardından kızını hemen Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Engelli kadına darp raporu verildi. Polisleri Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet eden Varış savcılık ifadesinde olayda iki polisin dahli olduğunu; Hüseyin isimli polisin küfür ettiğini söyledi.

Gereği neyse onu yapacağız

Avcılar İlçe Emniyet Müdürü Murat Çimen, kendilerine ulaşan bir şikayet bulunmadığını ifade ederek, böyle durumlara toleranslı yaklaşmayacaklarını vurgulayan Çimen, ‘Savcılıktan yazı gelmesi durumunda biz de çalışmalara başlayacağız. Savcı dava açsın veya açmasın konuyu inceleyeceğiz. Gereği neyse onu yaparız’ dedi. Avcılar Emniyeti Önleyici Hizmetler Amirliği yetkilileri de konunun kendilerine intikal ettirilmediğini belirtti.

 

Böyle olmaz müdür bey
Engelli bir kadına kelepçeli işkenceyi Yeni Şafak’ın sayfalarına taşıdığını öğrenen Avcılar İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, haberi değiştirmek için gece matbaaya gitti. ‘Hayır’ cevabını alınca da ‘Bundan sonrası gazetenin bileceği iş’ dedi.
CAHİT ARPACIK | 27 NİSAN 2013, 21:45

Avcılar’da özürlü bir kadının balkon demirlerine kelepçelenmesine ilişkin haberimiz nedeniyle Yeni Şafak’ın şehir baskısının yapıldığı sırada matbaaya gelen Avcılar Emniyet Müdür Yardımcısı Zülfikar Ünlütürk, şoförü ve Merkez Karakol Amiri haberimizin düzeltilip düzeltilmeyeceğini sordu. Ellerindeki gazetemizin taşra baskısı olduğu halde gazetemizin Gece Yazı İşleri Sorumlusu ile görüşen polis memurları, baskı aşamasındaki bir haberin düzeltilmesinin söz konusu olamayacağı cevabını aldıktan sonra tehditkar bir ifadeyle ‘Tamam, bundan sonrası gazetenin bileceği iş’ dedikten sonra araçlarına binerek ayrıldı. Yeni Şafak, dünkü nüshasında İstanbul Avcılar’da aile kavgasına müdahale eden polis memurlarının yüzde 65 zihinsel engelli olduğu bildirilen Hamiyet Ağaoğlu isimli bir kadını darp ettikten sonra balkon demirlerine kelepçelediğini haberleştirdi. Olay Hamiyet Ağaoğlu’nun babası Ahmet Zühtü Varış’ın savcılığa yaptığı şikayeti üzerine ortaya çıkmıştı.

CEVAP HAKKI TANINDI

Muhabirimiz olay üzerine Avcılar Emniyet Müdürlüğü’nü aramış ve ‘haberin tüm taraflarına cevap hakkı verilmesi’ yönündeki habercilik ilkemizin gereği olarak yetkililerle görüşmüştü. Olayla ilgili bilgilerinin olmadığını ifade eden yetkililer, inceleme yapacaklarını ve gerekirse soruşturma başlatacaklarını ifade etmişlerdi. Yeni Şafak da bu görüşlere yer vermişti. Ancak gece 01.00 sıralarında Yeni Şafak’ın İstanbul baskısının yapıldığı Yenibosna’daki İhlas Gazetecilik AŞ’ye giden Yeni Şafak Gece Yazı İşleri Sorumlusu’nun, gerekli baskı kontrollerini yaptığı sırada matbaaya resmi plakalı sivil bir polis aracı geldi. Sonradan Avcılar İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Zülfikar Ünlütürk ile Avcılar Merkez Karakol Amiri Başkomiser ve şoförü olduklarını öğrendiğimiz polisler, gece sorumlumuza haberin düzeltilip düzeltilemeyeceğini sordu.

HAYIR CEVABINI ALINCA TEHDİT ETTİLER

Gazetemizin İstanbul’da şehir içinde dağıtılacak baskısını yapmakla meşgul olan Gece Sorumlumuzdan hayır cevabını alan Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri, alaycı ve tehditkar bir üslupla ‘Tamam bundan sonrası gazetenin bileceği iş’ dedikten sonra araçlarına binerek matbaadan ayrıldı. Yazı İşleri Sorumlumuz, matbaaya gelen polis memurlarının kendilerini ‘Basın Protokol’den’ diyerek tanıttıklarını ifade ederken ellerinde gazetenin taşra baskısının olduğunu kaydetti.

Haberi görmek için gittik

Konuyla ilgili aradığımız Avcılar Emniyet Müdürü Murat Çimen herhangi bir sorumuz olmadığı halde ‘Arkadaşlar bir şey söylememiş zaten’ diyerek kendini savunurken bir süre sonra gazetemizi arayan Emniyet Müdür Yardımcısı Zülfikar Ünlütürk ise kendileriyle ilgili yayınlanan haberi görmek amacıyla matbaaya gittiklerini savundu.

Avcılar’ın ilk sabıkası değil

Parseller’de engeli kadına yönelik yapılan polis şiddeti, Avcılar’daki ilk polis şiddeti değil. 22 Haziran 2012’de yine Avcılar’da aynı aileden 3 kişi sokak ortasında polis şiddetine maruz kalmıştı. Karanfil Sokak’ta yaşanan olayda kimlik kontrolü yapan polisler kelepçe takmak istedikleri Ahmet Aslı’ya hakaret etmiş, yüzüne biber gazı sıkmış, yere yatırdıkları genç adamı yumruklamışlardı. Olay yerine gelen Ahmet Aslı’nın ablası Çiğdem Akagündüz de polisler tarafından darp edilmişti. Olay insan hakları alanında faaliyet gösteren derneklerin de gündemine gelmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: